TreeLight 💡

Дрейфує «Парус»: хто став новим власником бізнес-центру?

Кріппа Максим

Один із перших хмарочосів України - «Парус» періодично з'являється в заголовках новин. Як правило, це пов'язано з черговою угодою купівлі-продажу, яких в історії бізнес-центру було вже кілька. І щоразу громадськість цікавить і сума, і ім'я нового власника. Наприкінці минулого року «Парус» знову опинився в центрі уваги, цього разу з легкої руки підприємця Кріппи Максима.

Інтерес журналістів підігрівав і сам факт купівлі «Парус», і та обставина, що Кріппа людина непублічна, а питання до нього є. Насамперед інтригуючим здалося рішення Кріппи Максима купити нерухомість. До цього моменту в портфелі його активів не спостерігалося тяжіння до таких класичних об'єктів інвестування, як комерційна нерухомість. Власник кіберспортивного клубу NAVI і компанії GSC Game World, Кріппа здається людиною, яка робить ставку на нові технології та напрямки. А тут раптово - купівля хмарочоса в центрі Києва.

Що було? Історія появи та угод щодо «Паруса»?

Деякі кияни, напевно, ще можуть пригадати ті палкі суперечки, які породила ідея будівництва хмарочоса на місці скверу по вулиці Мечникова. Тоді громадськість поділилася на два непримиренні табори: одні наполягали на неприпустимості будівництва висотки в історичному центрі (останнє підкреслити жирно). Другі говорили про необхідність розвивати столицю держави і про те, що не може таке велике місто продовжувати традицію п'ятиповерхової забудови.

Переміг прогрес і в стислі терміни, всього 3 роки, будівельники 2007 року здали об'єкт. Найвищий, на той момент, хмарочос в Україні мав називатися Ельзбург Плаза. Але придивившись до будівлі уважніше, власник зрозумів, що кращої назви, ніж «Парус», бути не може.

До цього моменту Алієв Вагіф, саме він був першим власником бізнес-центру, встиг інвестувати в будівництво близько 0,5 мільярда гривень. І паралельно укласти вельми вигідну угоду з Фірташем Дмитром, який погодився купити частку, що перевищує 50% за трохи не мало 300 мільйонів доларів США.

Щодо об'єкта, то йшлося про найвищий хмарочос в Україні, заввишки 156 метрів, із 33 поверхами, підземним паркінгом на 300 машин, загальною площею 75 тисяч квадратних метрів.

У 2016 році в складі власників намітилася рокіровка. Фірташу знадобилися кошти для інвестування в інші проєкти, і він уже підшукував покупця. Однак за підсумком джентельменську угоду було підписано все з тим же Алієвим. Умови не передбачали передання грошей, але покупець брав на себе зобов'язання з погашення боргів Фірташа в розмірі 50 мільйонів доларів США.

Ще через два роки, у 2018-му, кошти знадобилися вже Алієву і «Парус» знову виставили на продаж. Цікаво, що придбати такий великий об'єкт охочих виявилося небагато, і всерйоз розглядали ідею продажу бізнес-центру частинами. Тим більше, що прецедент уже був - так свого часу поетажно продавали ТРЦ «Гулівер».

Зрештою, у 2019 році, власником «Парус» став Столар Вадим, який за даними журналістів заплатив 100-150 мільйонів доларів США.

Що є? Як і за скільки купив «Парус» Кріппа Максим

Бизнес Центр Парус
БЦ Парус

Наприкінці минулого року з'явилася інформація про те, що Столар має намір продати актив. Точніше, попрощатися з «Парусом» вирішив і сам Столар, якому належало 80% об'єкта, і його екс-дружина, яка володіла 20%.

Але для реалізації угоди знадобилося зелене світло від Антимонопольного комітету. Утім, особливих зволікань і несподіванок у цій частині не сталося. Антимонопольний комітет загроз для підтримання умов справедливої конкуренції не побачив і наприкінці листопада 2023 року дозвіл було видано.

Уже в грудні з'явилася інформація про те, що ТОВ «ОЛА ФАЙН» (компанія належить Кріппі Максиму) провела операцію, і «Парус» більше не має жодного стосунку до опального Столара.

Суму угоди сторони, звісно, не розголошували. За приблизними прикидками експертів ринку нерухомості, вона мала становити від 80 до 100 мільйонів доларів США.

В основу їхнього розрахунку закладено вартість одного квадратного метра комерційної нерухомості класу А в українській столиці. Йдеться про приблизно 1 тисячу доларів США за квадрат. Враховуючи загальну площу бізнес-центру - 75 тисяч кв. метрів, а також комерційну площу - 55 тисяч кв. метрів, з поправкою на поточний стан ринку, можна отримати орієнтовні 100 мільйонів доларів США.

Що буде? Які плани нового власника на актив?

Якщо суму угоди побічно порахувати можливо, то прозріти плани Кріппи Максима на використання об'єкта не так просто. Уже згадана нелюбов до публічних виступів та інтерв'ю разом із комерційною таємницею роблять майбутнє «Паруса» туманним.

Але і тут на допомогу приходять експерти. Які зазначають, що колись найвищий і найзнаменитіший хмарочос потребує невеликої модернізації, бо конкуренти тиснуть, особливо ТРЦ «Гуллівер», що знаходиться неподалік.

Водночас, за порівняно невеликих вкладень, «Парус» можна перетворити на сучасний мультифункціональний простір. У ньому можна не тільки здавати офіси в оренду, а й проводити різноманітні заходи, турніри та інше.

На турнірах слід зупинитися детальніше. Адже, як уже зазначалося, Кріппа насамперед бізнесмен, який займається кіберспортом. І багато експертів схиляються до версії про те, що в «Парусі» може бути створено кіберспортивний хаб, необхідний для посилення і розвитку українського кіберспортивного ком'юніті.

Такого кроку від Кріппи Максима цілком можна очікувати. Адже бізнесмен уже здобув репутацію людини, яка вміє продумувати та реалізовувати глобальні стратегії.

Чим серце заспокоїться?

Хоч би якими були плани нового власника щодо «Парус», примітною і втішною залишається одна деталь: незважаючи на повномасштабну війну, українські підприємці продовжують не тільки працювати і платити податки, а й інвестувати в майбутнє країни. І це, мабуть, один із найоптимістичніших сигналів.

теги: Кріппа Максим Парус
NAVI

Найкраща кіберспортивна команда

GSC Game World

S.T.A.L.K.E.R. 2

GSC Game World

GSC Game World

Бізнес Центр Парус

Бізнес Центр Парус